Çatı Faresi


Çatı faresi ilaçlama

Çatı faresi

Siyah veya kahverengi, uzun kuyruklu, geniş kulaklar ve gözler sahip, sivri burnu ile boyları normalde 20-25 cm kadar olup 40 cm’ye kadar uzayabilir. Kürkü pürüzsüzdür.

  • Fareler (veya sıçanlar) ısırma yoluyla insana en­feksiyon bulaştırabilirler.
  • Fareler de koku alma ve duyma yetenekleri üst düzeydir.
  • Tat alma yetenekleri oldukça gelişmiştir.
  • Fareler İnsanlara veba, tifüs, hanta virüs, tifo, lym hastalığı, verem, humma hastalığı gibi birçok bulaşıcı hastalığı bulaştırırlar.

Yaşam Alanları, Beslenme Alışkanlıkları

Binaların içinde ve altında, çöp ya da odun yığınaklarının arasında yuvalarını yaparlar. Yapıların üst bölümlerinde sıklıkla bulunan mükemmel bir tırmanıcıdır. Çatı fareleri yaşadıkları yerlere oldukça uyumludurlar. Yüksek yerlerde yaşmayı tercih ederler, ancak çeşitli ortamlarda yaşayabilirler. Doğası gereği geceleri dolaşmayı ve beslenmeyi tercih ederler. Adından da anlaşılacağı gibi, çatı fareleri ağaçlar, kirişler, çatı katları ve çatılar gibi yüksek bölgelerde bulunabilirler. Gerekirse, çatı fareleri yere de yuvalayabilirler. Yoğun popülasyonlarda, çatı fareleri dominant erkeklerin alt erkeklerden daha fazla çiftleştiği bir sosyal hiyerarşi oluşturabilir. Çatı fareleri hem etçil hem de otçul olmasına ve bulabildikleri herşeyi yiyebilmelerine rağmen, meyveleri (bazen “meyve sıçan” veya “narenciye sıçan” olarak anılır) ve fıstık tüketmeyi tercih ederler. Bu kemirgenlerin ağaç kabuğu, et ve tahıl tükettikleri de biliniyor. Çatı fareleri, tohumlar ve fıstıklar gibi yiyecekleri stoklayıp tutan gıda toplayıcılarıdır.


çatı faresi ilaçlama

Çatı Faresi

Siyah veya kahverengi, uzun kuyruklu, geniş kulaklar ve gözler sahip, sivri burnu ile boyları normalde 20-25 cm kadar olup 40 cm’ye kadar uzayabilir. Kürkü pürüzsüzdür.

lağım faresi ilaçlama

Lağım Faresi

Lağım fareleri 500 gramı aşan büyük kemirgenlerdir. 40 cm’lik uzunluklara ulaşabilirler ve yalnızca kendi kuyrukları 21 cm’yi bulabilir. Lağım faresinin gövdesi kahverengi veya gri renkte olan tüylü kürklerle kaplıdır.

fındık faresi ilaçlama

Fındık Faresi

Fındık fareleri hafif kahverengi veya gri ile siyah renge sahip kısa kıllarla kaplıdır. Vücutlarından daha az olmasına rağmen kulakları ve kuyruklarında kıllar vardır. Yetişkin farelerin ağırlığı yaklaşık 12 ila 30 gram arasındadır.

tarla faresi ilaçlama

Tarla Faresi

Fareler, türe bağlı renktedir ve kahverengi, siyah veya beyaz renkte olabilir, kuyrukları değişen uzunlukta olabilir. Bunlar son derece meraklı canlılardır.