Fare İlaçlama Hakkında

Fare ile Mücadele!

Fareler binlerce yıldır insanlarla iç içe yaşamakta ve insanların ortada bıraktığı artıklarla beslenmektedir. Fareler kendi yaşam alanlarından taşıdığı mikropları insanlar yaşam alanlarına bıraktığı için büyük tehdit oluşturmaktadır.

  • Fareler (veya sıçanlar) ısırma yoluyla insana en­feksiyon bulaştırabilirler.
  • Fareler de koku alma ve duyma yetenekleri üst düzeydir.
  • Tat alma yetenekleri oldukça gelişmiştir.
  • Fareler İnsanlara veba, tifüs, hanta virüs, tifo, lym hastalığı, verem, humma hastalığı gibi birçok bulaşıcı hastalığı bulaştırırlar.
img

Fare İlaçlama

Fareler de koku alma ve duyma yetenekleri üst düzeydir. Fare eşsiz bir vücut anatomisine sahiptir. Kulakları içerisinde bulunan denge organları sayesinde bizlere aşılması imkânsız gibi görünen her türlü engeli rahatlıkla geçerler. Tat alma yetenekleri oldukça gelişmiştir, tat almaya yarayan sensörler sadece ağzında değil bıyıklarında da mevcuttur. Fareler İnsanlara veba, tifüs, hanta virüs, tifo, lym hastalığı, verem, humma hastalığı gibi birçok bulaşıcı hastalığı bulaştırırlar. İnsanlara en çok hastalık ise ev faresi-fındık faresinden bulaşır. Farelernadirende olsa aşırı açlık çektikleri durumlarda ağızlarından salgıladıkları salya bir nevi narkoz görevi görmekte bu sayede insanlara ısırma yolu ilede zarar verebilmektedirler. Fare ısırmasına maruz kalan kişilerin acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

Fare Isırması

Fareler (veya sıçanlar) ısırma yoluyla insana en­feksiyon bulaştırabilirler. Bu enfeksiyon­lardan biri, streptobacillus moniliformis enfeksiyonudur; beş gün içinde, hastada yüksek ateş, deri döküntüsü, eklemlerde şişkinlik ve ağrı belirir. Diğer bir hasta­lık da, spirillum minus enfeksiyonudur ve burada, lenf bezleri şişer, arasıra yük­selen bir ateş görülür ve ısırmadan bir ay kadar sonra, deride kırmızı bir dö­küntü belirir. Her iki mikro-organizma da penisiline duyarlıdır, fakat spirillum minus enfeksiyonu, kroniktir ve hastalık aylar boyunca tekrarlayabilir.

Diğer bir adı sodoku olan fare ısırığı hastalığı fare ısırması ile deriye giren Spirillum minus mikrobunun iltihap ve lenf düğümlenmesine neden olması ile kendini gösteren bulaşıcı ve çabuk ilerleyen bir hastalıktır. Bu hastalık çok eski zamanlardan beri Japonya ve Asya’da bilinmekte olup ülkemizde ancak 1922 yılında fark edilebilmiştir. Bütün dünyada yaygın olan ve çok kişi tarafından bilinen bu hastalık, fare olan ve fareye temas edilen yerlerde bulunmaktadır. Fare ısırığı hastalığı farenin her ısırdığı kişide bulunmaz. Aynı farenin ısırdığı bir kişide bu hastalık görülebilirken bir başkasında görülmeyebilir.

Fare Isırığı Hastalığının Zararları Nelerdir?

Fare ısırığı hastalığı ısırılan yerde üremeye başalar. Oradan kan dolaşımına karışıp kalbe, karaciğere, böbreğe ve diğer organlara yerleşerek bu organların işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini engeller.

Belirtileri Nelerdir?

Fare ısırığı hastalığının bir kuluçka dönemi vardır ve bu kuluçka dönemi 5-10 gün ile 5-6 haftaya kadar değişebilmektedir. Bu hastalık ısırılan yerde iltihaplanmayla başlayıp lenf düğümlerinin büyüyüp ağrı oluşturmasıyla devam eder. Akabinde baş ve kas ağrısı, iştahsızlık, kusma, baş dönmesi, yutma güçlüğü gibi sorunlarla devam edip hastanın ateşinin 40 dereceye kadar ulaşmasına kadar gider. Bu hastalık kişiye göre değişip ağır ve hafif şekillerde atlatılmakla birlikte bazı kişilerde şuur kaybına da neden olabilmektedir. Bu hastalığın ölüm riski az olup tedavi altına alınması, antibiyotiklerle desteklenmesi şarttır.