Fındık faresi


lağım faresi ilaçlama

Fındık faresi

Fındık fareleri hafif kahverengi veya gri ile siyah renge sahip kısa kıllarla kaplıdır. Vücutlarından daha az olmasına rağmen kulakları ve kuyruklarında kıllar vardır. Yetişkin farelerin ağırlığı yaklaşık 12 ila 30 gram arasında olup burundan kuyruk ucuna kadar 20 cm kadar büyüyebilir. Dışkıları çubuk şeklindedir ve iki ucundan sivridir.

  • Fareler (veya sıçanlar) ısırma yoluyla insana en­feksiyon bulaştırabilirler.
  • Fareler de koku alma ve duyma yetenekleri üst düzeydir.
  • Tat alma yetenekleri oldukça gelişmiştir.
  • Fareler İnsanlara veba, tifüs, hanta virüs, tifo, lym hastalığı, verem, humma hastalığı gibi birçok bulaşıcı hastalığı bulaştırırlar.

Yaşam Alanları, Beslenme Alışkanlıkları

Normalde, fındık faresi, çiftlik alanlarında, çimenlik ve ormanlık alanlarda ev yakınında yaşar, karanlık, korunan ve kolayca bulunabilen bir gıda kaynağına sahip bir alan bulduklarında oraya yuva yaparlar. Doğada çok merak uyandırıcı olan fındık faresi, yeni veya sıradan bir şey keşfetmek, kendi alanlarında dolaşıp araştırarak gününü geçirir. Mümkünse, fındık faresi beslenmesinde tohum ve fındık tercih eder ancak bu fırsatçı kemirgen, hemen hemen bulduğu her şeyi yer. Dışarıdaki sıcaklıklar düşmeye başladığında, fındık fareleri kış uykusuna yatmadığı için sıcak bir ortam aramaya başlarlar. Genellikle yiyecek kokusu ve bir evin sıcaklığına çekilen fındık faresi, eve giriş yolunu bulmak için fuar hatları, boru açıklıkları ve kapıların altındaki boşluklar gibi herhangi bir açıklığı kullanabilir.


fındık faresi ilaçlama

Çatı Faresi

Siyah veya kahverengi, uzun kuyruklu, geniş kulaklar ve gözler sahip, sivri burnu ile boyları normalde 20-25 cm kadar olup 40 cm’ye kadar uzayabilir. Kürkü pürüzsüzdür.

lağım faresi ilaçlama

Lağım Faresi

Lağım fareleri 500 gramı aşan büyük kemirgenlerdir. 40 cm’lik uzunluklara ulaşabilirler ve yalnızca kendi kuyrukları 21 cm’yi bulabilir. Lağım faresinin gövdesi kahverengi veya gri renkte olan tüylü kürklerle kaplıdır.

fındık faresi ilaçlama

Fındık Faresi

Fındık fareleri hafif kahverengi veya gri ile siyah renge sahip kısa kıllarla kaplıdır. Vücutlarından daha az olmasına rağmen kulakları ve kuyruklarında kıllar vardır. Yetişkin farelerin ağırlığı yaklaşık 12 ila 30 gram arasındadır.

tarla faresi ilaçlama

Tarla Faresi

Fareler, türe bağlı renktedir ve kahverengi, siyah veya beyaz renkte olabilir, kuyrukları değişen uzunlukta olabilir. Bunlar son derece meraklı canlılardır.