Lağım faresi


lağım faresi ilaçlama

Lağım faresi

Lağım fareleri 500 gramı aşan büyük kemirgenlerdir. 40 cm’lik uzunluklara ulaşabilirler ve yalnızca kendi kuyrukları 21 cm’yi bulabilir. Lağım faresinin gövdesi kahverengi veya gri renkte olan tüylü kürklerle kaplıdır. Kuyruk baş ve vücuttan daha kısadır. Dışkıları kapsül şeklindedir.

  • Fareler (veya sıçanlar) ısırma yoluyla insana en­feksiyon bulaştırabilirler.
  • Fareler de koku alma ve duyma yetenekleri üst düzeydir.
  • Tat alma yetenekleri oldukça gelişmiştir.
  • Fareler İnsanlara veba, tifüs, hanta virüs, tifo, lym hastalığı, verem, humma hastalığı gibi birçok bulaşıcı hastalığı bulaştırırlar.

Yaşam Alanları, Beslenme Alışkanlıkları

Lağım fareleri genellikle, yiyecek aramak için bina içerisinden girdikleri yer altı oyuklarında yaşarlar. Gün boyunca saklanmaya meyillidirler. Lağım fareleri olağandışıdır ve çeşitli gıda kaynakları üzerinde beslenirler. Seçme hakkı verilirse, et, meyve, tahıl ve fındık tüketirler. Ölü hayvanlar aynı zamanda bu sıçanlar için bir gıda kaynağı olarak görev yapıyor ve küçük balıkları ve kemirgenleri yakalayabiliyorlar. Su içmek isterler ve koloni yerlerini bir su kaynağına mümkün olduğunca yakınına yaparlar. Lağım fareleri, hakim ve ast mensuplarıyla topluluklarda yaşar, ancak karıncalar gibi gerçekten sosyal değildirler.


çatı faresi ilaçlama

Çatı Faresi

Siyah veya kahverengi, uzun kuyruklu, geniş kulaklar ve gözler sahip, sivri burnu ile boyları normalde 20-25 cm kadar olup 40 cm’ye kadar uzayabilir. Kürkü pürüzsüzdür.

lağım faresi ilaçlama

Lağım Faresi

Lağım fareleri 500 gramı aşan büyük kemirgenlerdir. 40 cm’lik uzunluklara ulaşabilirler ve yalnızca kendi kuyrukları 21 cm’yi bulabilir. Lağım faresinin gövdesi kahverengi veya gri renkte olan tüylü kürklerle kaplıdır.

fındık faresi ilaçlama

Fındık Faresi

Fındık fareleri hafif kahverengi veya gri ile siyah renge sahip kısa kıllarla kaplıdır. Vücutlarından daha az olmasına rağmen kulakları ve kuyruklarında kıllar vardır. Yetişkin farelerin ağırlığı yaklaşık 12 ila 30 gram arasındadır.

tarla faresi ilaçlama

Tarla Faresi

Fareler, türe bağlı renktedir ve kahverengi, siyah veya beyaz renkte olabilir, kuyrukları değişen uzunlukta olabilir. Bunlar son derece meraklı canlılardır.