Tarla faresi


tarla faresi ilaçlama

Tarla faresi

Fareler, türe bağlı renktedir ve kahverengi, siyah veya beyaz renkte olabilir, kuyrukları değişen uzunlukta olabilir. Bunlar son derece meraklı canlılardır.

  • Fareler (veya sıçanlar) ısırma yoluyla insana en­feksiyon bulaştırabilirler.
  • Fareler de koku alma ve duyma yetenekleri üst düzeydir.
  • Tat alma yetenekleri oldukça gelişmiştir.
  • Fareler İnsanlara veba, tifüs, hanta virüs, tifo, lym hastalığı, verem, humma hastalığı gibi birçok bulaşıcı hastalığı bulaştırırlar.

Yaşam Alanları, Beslenme Alışkanlıkları

Tarla fareleri, ev fareleri (Mus musculus) da dahil olmak üzere çeşitli farelerde kullanılan bir terimdir. Adından da anlaşılacağı üzere, bunlar birçok alanda yaygın olarak görülmektedir. Bununla birlikte, düzlüklerde, ormanlarda ve eski, kırsal evlerde birkaç tür bulunur. Bu fareler, kendilerine sunulan herhangi bir gıda ile beslenecek olan süpürücülerdir. Bu fareler kediler, köpekler, ayılar, kurtlar, yılanlar ve baykuşlar için birer avdırlar. Doğal olarak gece-gündüz temkinli oldukları gibi, çevredeki yeri tamamen değerlendirdikten sonra dışarıda girişimde bulunurlar. Fareler, sığınak olarak kayalar veya kurutulmuş yapraklarla harmanladıkları yuvalarını kullanırlar. Buna rağmen, bu fareler genellikle avcıları tarafından tüketilir. Çoğu tarla faresi uzun süre hayatta kalmayı başaramazlar. Dişiler her ay hamile kalabilirler. Bebek tarlası fareleri kör, kel ve sağır olarak doğarlar. Bununla birlikte, birkaç hafta içinde büyüyecek ve çiftleşmeye başlayacaklardır.


fındık faresi ilaçlama

Çatı Faresi

Siyah veya kahverengi, uzun kuyruklu, geniş kulaklar ve gözler sahip, sivri burnu ile boyları normalde 20-25 cm kadar olup 40 cm’ye kadar uzayabilir. Kürkü pürüzsüzdür.

lağım faresi ilaçlama

Lağım Faresi

Lağım fareleri 500 gramı aşan büyük kemirgenlerdir. 40 cm’lik uzunluklara ulaşabilirler ve yalnızca kendi kuyrukları 21 cm’yi bulabilir. Lağım faresinin gövdesi kahverengi veya gri renkte olan tüylü kürklerle kaplıdır.

fındık faresi ilaçlama

Fındık Faresi

Fındık fareleri hafif kahverengi veya gri ile siyah renge sahip kısa kıllarla kaplıdır. Vücutlarından daha az olmasına rağmen kulakları ve kuyruklarında kıllar vardır. Yetişkin farelerin ağırlığı yaklaşık 12 ila 30 gram arasındadır.

tarla faresi ilaçlama

Tarla Faresi

Fareler, türe bağlı renktedir ve kahverengi, siyah veya beyaz renkte olabilir, kuyrukları değişen uzunlukta olabilir. Bunlar son derece meraklı canlılardır.